به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «عباس خطیبی» معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ایران امروز(دوشنبه) هنگام بازدید از مراحل پیشرفت این طرح در هرات افغانستان گفت: در حال حاضر با سعی و تلاش مسوولان دو کشور ایران و افغانستان برای بهره برداری از پروژه مهم اقتصادی خط آهن، ۹۳ درصد این طرح تکمیل شده و این طرح ماه آینده با حضور مقامات ارشد دو کشور افتتاح خواهد شد.

وی افزود: با افتتاح طرح کالا و مسافر میان ایران و افغانستان جابه جا شده و با تکمیل این پروژه به صورت کامل شبکه ریلی افغانستان به بنادر خلیج فارس، بندر چابهار و بنادر دیگر متصل می‌شود و همچنین ایران از طریق خط آهن افغانستان به کشور ازبکستان متصل می‌شود.

خطیبی ادامه داد: افتتاح این طرح به دلیل مشکلات امنیتی با تاخیر مواجه شده و پس از تکمیل به رغم شیوع کرونا در منطقه به زودی افتتاح خواهد شد.

معاون توسعه زیرساخت‌های ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران پس از افتتاح این پروژه در قطعه سوم در شهرستان غوریان، آماده است تا قطعه چهارم که بر عهده دولت افغانستان بوده را با تجربه بیش از ۴۰ سال ساخت ریل تکمیل کند.

همچنین «سعید عزیزی» رئیس خط آهن هرات در این باره گفت: قطعه سوم خط آهن هرات – خواف ۶۳ کیلومتر طول دارد که از مرز مشترک میان ایران و افغانستان تا ایستگاه شمتیغ ۱۰ کیلومتر و از مرز تا شهرستان غوریان ۳۰ کیلومتر و تا آخرین ایستگاه روزنک ادامه دارد که به زودی این پروژه در قطعه سوم افتتاح می‌شود.

سعید عظیمیان معاون اتاق بازرگانی و سرمایه گذاری هرات نیز با اشاره به اهمیت پروژه خط آهن هرات – خواف گفت: افتتاح و بهره بردای از این پروژه نه تنها انتقال کالاها را میان ایران و افغانستان تسهیل می‌کند، بلکه گامی مهم در راستای دگرگونی چرخه اقتصادی افغانستان است.

از طرف دیگر «نجیب الله صافی» فرمانده پلیس گروه محافظت از خط آهن در شهرستان غوریان هرات نیز درباره طرح های امنیتی این طرح گفت: در گذشته مشکلات امنیتی در مسیر ساخت این پروژه مهم اقتصای وجود داشت اما با ارسال تجهیزات کافی و سربازان بیشتر اجازه ناامنی در این منطقه داده نمی‌شود.

به گزارش فارس، قطعه سوم راه آهن هرات- خواف از سوی متخصصان ایران و از مرز مشترک دو کشور تا ایستگاه روزنک در داخل مرز افغانستان به اتمام رسیده و طرف افغانستانی اعلام کرده است که ساخت قطعه چهارم نیز تا ۱۰ روز دیگر آغاز شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کارگو نیوز | حمل‌ونقل و فراتر از آن